DOLAR 18,8197
EURO 20,3115
ALTIN 1.128,47
BIST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 8°C
Çok Bulutlu
Artvin
8°C
Çok Bulutlu
Pts 3°C
Sal 3°C
Çar 4°C
Per 4°C

HASTA HAKLARI ANLATILDI

07.11.2022
781
A+
A-

Vatandaşlar Hasta Hakları Hakkında Bilgilendirildi

Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birimi tarafından hastaların haklarını anlatmak için stant kuruldu. Stantta hastaların hakları hakkında bilgiler verildi.

Artvin Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birimi tarafından kurulan stantta hasta haklarının anlamı ve tarihçesi hakkında bilgi verildi. Hasta haklarının sağlık hizmetlerinden faydalanma ihtiyacı bulunan fertlerin, sırf insan olmaları vasfı ile sahip bulundukları T.C. Anayasası, Milletlerarası Antlaşmalar, Kanunlar ve diğer mevzuat ile teminat altına alınmış bulunan hakları ifade ettiği belirtildi. Devlet hastanesi tarafından açıklanan Hasta hakları şunlar:

Hizmetten Genel Olarak Faydalanma Hakkı: Hastanemizden hizmet talep eden hastalarımız, adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlıklı yaşamanın teşvik edilmesine yönelik faaliyetler ve koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptir.

Bilgilendirilme ve Bilgi İsteme Hakkı: Hastalarımızın verilen her türlü hizmet ve imkânın neler olduğunu öğrenmeye, sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi sözlü ve yazılı isteme hakkı vardır.

Sağlık Kuruluşunu, Personelini Seçme ve Değiştirme Hakkı: Hastalarımızın; tâbi olduğu mevzuatın öngördüğü usul ve şartlara uyulmak kaydı ile sağlık kurum ve kuruluşunu seçme ve seçtiği sağlık kuruluşunda verilen sağlık hizmetinden faydalanma hakkına sahiptir. Sağlık hizmeti verecek, vermekte olan doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye, seçmeye ve değiştirmeye hakkı vardır.

Mahremiyet Hakkı: Hastalarımızın mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.

Tedaviyi Reddetme, Durdurma ve Rızasının Aranması: Hastalarımızın tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmette faydalanmaya hakkı vardır.

Güvenli Ortam Hakkı: Hastalarımızın sağlık hizmetini güvenli bir ortamda almaya hakkı vardır.

Dini Vecibeleri Yerine Getirebilme Hakkı: Hastalarımızın, hastanemizin imkânları ölçüsünde ve idarece alınan tedbirler çerçevesinde, dini vecibelerini yerine getirmeye hakkı vardır.

İnsani Değerlere Saygı Gösterilmesi, Saygınlık Görme ve Rahatlık Hakkı: Hastalarımıza saygı, itina ve ihtimam gösterilerek güler yüzlü, nazik, şefkatli bir ortamda, her türlü hijyenik şartlar sağlanmış, gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenlerden arındırılmış bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.

Ziyaret ve Refakatçi Bulundurma Hakkı: Hastanemizce belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ziyaretçi kabul etmeye, doktorunun uygun görmesi halinde refakatçi bulundurmaya hakkı vardır.

Müracaat, Şikâyet ve Dava Hakkı: Hastalarımız haklarının ihlali halinde, mevzuat çerçevesinde her türlü başvuru, şikâyet ve dava hakkı vardır.

Önerilere Uyma Sorumluluğu: Hastalarımız ilke olarak, tedavisinden sorumlu yetkili doktorlar tarafından önerilen tedavi planına uymakla yükümlüdür.

Planlanan Tedaviyi Reddetme Sorumluluğu: Hastalarımız tedaviyi reddetme ya da doktorunun talimatlarına uymaması halinde doğacak sonuçlardan kendisi sorumludur.

Sağlık Kuruluşu Kural ve Uygulamalarına Uyma Sorumluluğu: Hastalarımız, tedavi ve davranışı ile ilgili, hastanemiz kural ve uygulamalarına uymalıdır.

Saygı Gösterme Sorumluluğu: Hastalarımız diğer hastalarımız ile personellerimizin haklarını dikkate almak zorundadır.

Bulaşıcı Hastalığı Bildirme Sorumluluğu: Bulaşıcı hastalık şüphesi ya da teşhisi olan hastalarımız, yetkili doktorunun çıkmasında sakınca olmadığını belirten izni olmadıkça, taburcu olmayı talep etmemelidir.

Uygunsuz İstekte Bulunmama Sorumluluğu: Hastalarımız, yetkili doktorunca uygun görülmeyen ve tedavi planında bulunmayan herhangi bir ilacın verilmesini ya da uygulama yapılmasını talep etmemelidir.

Ziyaretçi Kurallarına Uyma Sorumluluğu: Hastalarımız ziyaretçilerini, hastanemiz tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kabul etmelidir.

Songül Yılmaz

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.