DOLAR 18,8117
EURO 20,5268
ALTIN 1.167,47
BIST 4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 1°C
Kar Yağışlı
Artvin
1°C
Kar Yağışlı
Per 3°C
Cum 1°C
Cts 2°C
Paz 3°C

İŞKUR PROJELERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

03.11.2021
613
A+
A-


Cevdet Ertürk, Artvin Çalışma ve İş Kurumu faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.
2021 yılı Ocak-Eylül döneminde 115 kamu ve bin 825 özel kuruma istihdam yapıldı.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı 4’üncü olağan toplantısı; Artvin Vali yardımcısı Alay Yazıcı başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün faaliyetleri ile 2021 yılı Ocak-Eylül Dönemine ait Artvin ili istihdam ve işsizlik oranları, kayıtlı işsiz-açık iş ve işe yerleştirme sayıları ve işgücü piyasası verileri ile engelli ve eski hükümlülere yönelik faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulundu. Ertürk, Devam eden Engelli ve Eski Hükümlü Projeler hakkında Kurul üyelerine bilgi verildi.
2021 yılı Ocak-Eylül döneminde İŞKUR’a kayıtlı toplamda 18 bin 516 iş gücünün; 7 bin 500’ü kadın, 11 bin 016 erkek bulunuyor. Aynı döneme kayıtlı toplamda 9 bin 321 işsizin 4 bin 830’u erkek, 4 bin 491’i de kadın. 9 aylık dönemde 115 kamu ve bin 825 özel kuruma istihdam yapıldı.
“İşgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda istihdam hizmetlerini çeşitlendirmek ve işe yerleştirmede aktif rol oynamak, İşgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik olarak aktif işgücü programları uygulamak, geliştirmek, yaygınlaştırmak ve etkinliğini artırmak, İşsizliğin sosyo-ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik pasif programları etkin olarak yürütmek, İşgücü piyasasındaki gelişme ve değişmelere yön veren güçlü bir kurumsal yapı oluşturmak” gibi temel amaçları olan İş ve İşçi Bulma Kurumu, iş ve meslek danışmanlığı da yapıyor.
İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetleri kapsamında 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde; Danışmanlık hizmetleri kapsamında İl Müdürlüğüne kayıtlı 2 bin 863 işsize iş danışmanlığı yapıldı. İşyeri ziyaret programları kapsamında bin 240 işveren ziyareti gerçekleştirilerek, işverenlere Kurum hizmetler hakkında bilgi verilip, açık iş talepleri alındı. Artvin İl Müdürlüğü, tercih yapma aşamasındaki öğrencilere İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti vermeye devam ediyor.
Artvin il müdürlüğünün iş ve meslek danışmanlığı çerçevesinde 9 aylık sürede yaptığı çalışmalar ise şöyle:
“Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personelleri tarafından Arhavi Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı ziyaret edildi. İnsan Kaynakları Platformu faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Artvin İnsan Kaynakları Platformu tarafından Hopa Sanayi ve Ticaret Odasına “Çözüm odaklı İŞKUR” konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İlde faaliyet gösteren İnsan Kaynakları profesyonelleri, Sanayi ve Ticaret Odası Temsilcilikleri ve SMMM’lere Teşvikler, Normalleşme Desteği ve Nakdi Ücret Desteği hakkında online çevrimiçi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. “Çözüm Odaklı İŞKUR” konulu çevrimiçi Çalıştay gerçekleştirildi. Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından, Artvin Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Eğitim Danışmanlık Biriminden yardım ve destek alan dezavantajlı gruplara yönelik olarak ”İş Arama Süreci, Mesleki Kurslara Katılım ve Kurum Hizmetlerimiz” konulu online çevrimiçi bilgilendirme toplantısı yapıldı.”
Bağımlılıkla mücadele ve çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında “denetimli serbestlik Müdürlüğünün ‘’Bağımlılıkla Mücadele Kapsamında’’ gerçekleştirdiği toplantıda Kurumumuz İş ve Meslek Danışmanı tarafından ‘’İş Kulübü ve İş Arayan Hizmetleri’’ hakkında sunum yapıldı. Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, Artvin ilinde Çocuk İşçiliği ile Mücadele kapsamında Artvin Sanayi Bölgesi işverenleri ziyaret edilerek, bilgilendirme ve fikir alışverişi yapılıp, broşür dağıtıldı.”
İşverenlerin güncel ve gelecekteki işgücü ihtiyaçlarını belirlemek, Açık iş taleplerinin alınarak karşılanmasını sağlamak, Aranılan nitelikteki işgücünün temini için mesleki eğitim kursları düzenlemek, İşgücü piyasasına yönelik politika ve faaliyetler belirlemek, amacıyla, Kurum tarafından tüm Türkiye’de aynı anda işgücü piyasası araştırması yapılmakta. Bu yıl 22 Mart-30 Nisan 2021 tarihleri arasında çalışma başlatıldı. Araştırma kapsamında yer alan işyerlerinin yüzde 80,6’sı 20+ istihdamlı olan 135 işyeri ziyaret edildi.
İŞKUR, Aktif İşgücü programları kapsamında; Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim programları, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü, Toplum Yararına Programlar, Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonu tarafından desteklenen Engelli ve Eski Hükümlü Projeleri, düzenleniyor.
Artvin İl Müdürlüğünce, işsizlere meslek edindirmek, mesleklerini geliştirmek amacıyla çeşitli mesleklerde Mesleki Eğitim Kursları düzenlenerek, kurslar için toplam 307 milyon 994 bin 48 Türk lirası harcandı.
İŞKU İl Müdürlüğü, Global Bilgi Pazarlama Dan. ve ÇağrıServ.Hizm. A.Ş. firmasıyla ”Müşteri Hizmetleri Satış ve Hizmet Yetkilisi” mesleğinde 20 kişilik Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) başlatıldı.
İşbaşı Eğitim Programları kapsamında Kuruma kayıtlı işsizlerin, kuruma kayıtlı özel sektör işyerlerinde, daha önceden edindikleri teorik bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini veya deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla çeşitli mesleklerde İşbaşı eğitimi düzenlendi. Programdan yararlanan katılımcılara toplam 8.454.978,91 TL ödendi.
Engelli ve eski hükümlülere yönelik proje desteği de veren İŞKUR, Engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile işe uyum ve destek teknolojileri aracılığı ile istihdamlarına yardımcı olma amacını taşıyor. Verilen desteğin kaynağı, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden veya işveren vekillerinden 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezaları fonundan alınıyor.
Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyona Dair Yönetmelik Kapsamında Görevli komisyonca değerlendirilen projelerden ilde şu an 8 adet devam ediyor.
Hizmet akitleri kendi istek ve kusurları dışında sona eren işsizlerden; Hizmet akitlerinin sona erdiği tarihten önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş, İşten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde kesintisiz çalışmış olmaları kaydıyla, işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar. 600 gün primi olanlar 6 ay, 900 gün primi olanlar 8 ay, 1080 gün primi olanlar 10 ay, işsizlik ödeneğine hak kazanır.”
Semahat Başar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.