DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 942,56
BIST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin °C
Artvin
°C
°C
°C
°C
°C

MESLEĞİMİZ TEHDİT ALTINDA!

08.04.2022
200
A+
A-

Artvin Baro Başkanlığı 5 Nisan avukatlar günü dolayısıyla program gerçekleştirdi. Artvin Barosu Başkanı Avukat Ayla Varan Atatürk anıtına çelenk koyduktan sonra açıklamalarda bulundu.Baro Başkanı Avukat Ayla Varan; Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile 81 ilin Barolarının ortak açıklamasını okudu.
“Bizler Halkın yargıdaki gücüyüz”
Sorunların çığ gibi büyümesi nedeniyle artık 5 Nisanların kutlanamama noktasına geldiğine vurgu yapan Başkan Varan, “Bizler hukuk devletinin varlığına, hukukun her sorunu çözdüğüne inandığımız için avukatız. Hukukun üstünlüğünden yana olduğumuzdan avukatız. Halkın yargıdaki gücüyüz. Demokrasi için, güçler ayrılığı için, bağımsız tarafsız yargı için dün olduğu gibi yarın da çalışan kişiler olmaya devam edeceğiz. Bizler engellensek de yok sayılmaya çalışılsak da yargının kurucu unsuruyuz, herkes için adalet diyenleriz.
Ancak mesleğimiz tehdit altında olduğu, sorunların çığ gibi büyüdüğü günümüzde artık 5 Nisanları kutlayamama noktasında olduğumuzu belirtmek zorundayım. Bu nedenle bizler 81 Baro Başkanı ve TBB ortak bir ses ve vurgu yapmak adına hazırladığımız metni sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.
Baro Başkanı Avukat Ayla Varan; Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile 81 ilin Baroları ortak açıklamasını okuyarak “Mesleğimiz Tehdit Altında! 5 Nisan Avukatlar Günü’nü Kutla(ya)mıyoruz!” şeklinde konuştu.
açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Yargıya Güven Hukuka İnanç Zayıfladı
“Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması; yargıya güven ve hukuka inancı azaltırken, avukatlık mesleğinin itibarını zayıflattı. Yargı Bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunacağız. Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz.”
“Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların sınırlarını aşarak, meslek grubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapına yayılmış bir şiddet türü haline geldi. Avukata yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet karşısında yalnız bırakmayacağız. “
Avukatlık Ücretleri
“Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde, avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Ücret tarifelerinde olması gereken artışları; ödemelerin zamanında yapılmasını sağlayacağız.”
Kamu Avukatlarına Mobbing
“Kamu avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hala çözülemedi. Baroları kamu avukatlarının meslek örgütü haline getirecek, sorunlarını çözeceğiz.
Mesleki Niteliksizleştirmenin Önüne Geçeceğiz
“Hukuk Fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında hukuk fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz.”
Ücretler Ve Özlük Hakları
“Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük hakları kanuni bir statüye; Stajyer Avukatlar eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleri ile eşit koşullara sahip değil. Bağlı çalışan avukatların emek mücadelesini sahipleneceğiz. Stajyer Avukatların önündeki kanuni engellerin kaldırılmasını sağlayacağız.”
Ayla Varan “Son olarak ülkemizde hak ettiği hukuk devleti ve demokrasi anlayışının yerleşmesi umuduyla herkes için adalet, adalet için avukat derken vefat eden meslek büyüklerimi, ekonomik nedenleriyle hayatına son veren genç meslektaşlarımı rahmetle anıyor önlerinde saygı ile eğiliyorum. Herkes için adalet, adalet için avukat diyerektekrar hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum şeklinde konuştu.
Aycan Koç

ARA REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.