DOLAR 18,8122
EURO 20,5434
ALTIN 1.167,16
BIST 4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 1°C
Kar Yağışlı
Artvin
1°C
Kar Yağışlı
Per 3°C
Cum 1°C
Cts 4°C
Paz 3°C

“ORMANLAR SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEKİLDE İŞLETİLMELİ”

05.11.2021
1.190
A+
A-


Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü, Silvikültür Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Güner, mühendis yetiştirirken önceliklerinin doğayı korumak olduğunu belirterek ” öğrencilerimize ilk önce ormanları oluşturan ağaçların bizler gibi bir can taşıdığını, nefes alıp verdiğini, bizlere yani insanoğluna fazlasıyla benzediğinden bahsediyoruz.”dedi.
“Silvikültür Orman Yetiştirme Demektir”
Orman fakültesinde 8 anabilim dalının olduğunu belirten Prof. Dr. Sinan Güner, “Orman mühendisliği bölümüne bağlı olarak bu anabilim dallarından bir tanesi de Silvikültür anabilim dalı. Silvi Latince’de orman, kültür de yetiştirmek anlamına gelmektedir. Kısaca Silvikültür orman yetiştirme demektir. Biz biraz daha geniş bir tarifle yeni ormanların planlı olarak kurulması, doğada var olanlarla birlikte yetiştirilmesi, bakımı, gençleştirilmesi ve ormanların sağladığı fonksiyonların sürdürülebilir bir şekilde devam ettirilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır şeklinde tanımlıyoruz Silvikültürü. Orman mühendisliği bölümünde Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı, Orman İnşaatı Jeodezi Fotogrametri Anabailim Dalı, Orman amenajmanı Anabilim Dalı, Havza Yönetimi Anabilim Dalı, Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim dalı, Orman Ekonomisi Anabilim Dalı ve Orman Botaniği Anabilim dalıdır. Artvin Orman Fakültesi bünyesinde her anabilim dalında da yeterli sayıda yetişmiş öğretim elemanımız var.
“Orman mühendisi yetiştirirken dikkat ettiğimiz hususlar var; öğrencilerimize ilk önce ormanları oluşturan ağaçların bizler gibi bir can taşıdığını, nefes alıp verdiğini, bizlere yani insanoğluna fazlasıyla benzediğinden bahsediyoruz. Ağaçlara zarar verilmemesi gerektiğini anlatarak işe başlıyoruz. Canlı bir varlık olmasının yanında ağaçların ekolojik ve ekonomik değerleri olduğunu anlatıyoruz. Sonrasında ağaçların bakım ya da gençleştirme amacıyla kesilmesinin bir zorunluluk olduğunu, yani ormanların sürdürülebilir bir şekilde işletilmesini öğretmeye çalışıyoruz. Orman Fakültesindeki öğrenci olan arkadaşlarımız böyle bir ortamda yetişiyorlar. Mezun olduktan sonra da ülke olarak 83 milyonun sahip olduğu yaklaşık 22 milyon hektar civarındaki orman alanlarını parça parça onlara teslim ediyoruz. Ormanlarda olan ekosistemi bozmadan, sürdürülebilir bir şekilde görevlerini yerine getirmeleri için öğretim anlamında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.
Artvin Ormanlarının %72’si ekolojik fonksiyonlu alan
Artvin ormanlarının yüzde 72’si ekolojik ve sosyokültürel orman alanları olarak ayrılmış durumdadır. Hatila Vadisi, Genya dağı, Camili Biyolojik Rezerv alanı gibi. Bu ormanlarda kesim yapılmıyor. Bu ormanlarda eğer içerdiği fonksiyonu tehdit eden böcek, mantar, virüs gibi hastalıklar söz konusu ise; salgınların önlenmesi amacıyla tedricen kesimler yapılıyor. Özetle ekolojik ve sosyo kültürel fonksiyonlu alanlar korunuyor. Artvin Orman alanlarının %72 si bu türden orman alanlarıdır. Geri kalan %28’i ise ekonomik fonksiyonlu alanlardır.
Ekonomik fonksiyonlu alanlarda bakım ve gençleştirme yapılıyor
Ekonomik fonksiyonlu alanlarda bakım ve gençleştirme yapılıyor. Yani ağaç kesilerek ondan elde edilen tomruk, yakacak odun vb. ürünler milli ekonomiye kazandırılıyor. Bu alanlardan olabildiğince yine doğayı en az etkileyecek şekilde dengeyi bozmadan kesimler yapılıyor.
Orman işletmelerinde şöyle bir mantık vardır. Sermayeye dokunulmaz. Sadece artan miktar alınır. Ekonomik fonksiyonlu ormanlar planlanırken ilk önce mevcut ağaç serveti hesaplanır. Yani orman işletme şefliği sınırları içerisindeki toplam ağaç sayısı ve bunların toplam hacmi hesaplanır. Ağaçlar büyüyen varlıklardır. Zamanlar hacimlerini artırırlar. Artım yaparlar. Servet hesabından sonra yılda yapacağı artım hesaplanır. Daha açık bir anlatımla 1000 m3 hacme sahip bir orman alanınız vardır. Ormanı oluşturan ağaçların büyümesi ile bu hacim bir yıl sonra 1050 m3 olur. Ormancılar bu 50 m3’ü alırlar. 1000 m3 orada kalmaya devam eder. Bu miktar yani artan miktar alınmazsa ormanda sıkışıklık başlar ve hastalıklar, böcek zararları görülür ve bakım hiç yapılmazsa nihayetinde ormandaki ağaçlar toplu ölümlere kadar gider. Eğer bu miktardan fazla alınırsa sermaye azalmış oldur. Ormandan planlar yapılırken ve ormanlar işletilirken bu denge gözetilir.
Bir yılda ağaç servetinin % 0,007 si kesiliyor.
Bu bağlamda Artvin ormanları planlanırken %28’lik ekonomik fonksiyonlu alanlarda 57 milyon servet, 1,2 milyon yıllık artım hesap edilmiş, Plancılar yine eğimli, dik yamaçlara derin vadilere sahip Artvin şartlarını gözeterek 1.2 milyon m3 her yıl alınması gereken miktarı 400-500 bin m3 lere düşürmüşlerdir. Yani planlara göre Artvin ormanlarından her yıl ortalama 400-500 bin m3 civarında ağaç kesilmesi planlanmıştır. Bu miktar toplam servetin %0,007’si, ortalama yıllık artımın % 35’idir. Yine vurgulamakta fayda var Artvin ormanlarında ekonomik fonksiyonlu orman alanlarında alınması gerekenin % 35’inin alınmasını öneriyor amenajman planları.
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nün geçmişten günümüze kadar gelen sürecini analiz ettiğimizde 10 yıl öncesine kadar her yıl alması gereken 400 bin m3 odunu almadığı, o yıllarda ortalama 100 bin m3 civarında üretim yapabildiği, ancak son 4-5 yılda bu rakamın 400 – 500 bin m3 seviyelerine ulaştığını görüyoruz. Bugünlerde ormanlar çok fazla kesiliyor gibi sosyal medyada yayınlar yapılıyor. Bunun nedeni orman idaresinin şimdilerde normal kesim miktarı seviyesine ulaşması olarak görülmelidir.
Aycan Koç

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.