DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 942,56
BIST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin °C
Artvin
°C
°C
°C
°C
°C

ORUÇ TUTAN KİŞİ KENDİNİ GÜNAHLARA KARŞI TUTAN KİŞİDİR

05.04.2022
287
A+
A-


Artvin İl Müftü Yardımcısı Recep Şahan ramazan ayına dair değerlendirmelerde bulundu. Şahan, “oruç tutan kişi kendini günahlara karşı tutan kişidir” diyerek orucun önemine dikkat çekti.
Müftü Yardımcısı Şahan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Esasen ramazan bir okuldur. Her sene açılıp bir aylık bir eğitim veren bir okul. İşte bütün mesele ramazan okuluna iyi birer talebe olabilmektir. Kimisi bu okula hiç uğramayacak belki. Kimimiz bu okula talebe olacağız ama başarıyla mezun olamayacağız. Çünkü bu başarısız talebe orucu tutmuş ama oruç onu tutmamış olacak. Asıl mesele de bu zaten. Tuttuğumuz oruç bizi tutarsa gerçek oruç olur. Zaten Arapçası savm/ sıyam kelimesiyle ifade edilen orucun kelime manası TUTMAKTIR. Yani oruç eşittir tutmak. Oruç tutmak aslında kendini tutmaktır. Bütün bunlar ne ifade eder? Orucun özünde TUTMAK olduğunu, oruç tutan kişinin kendini tuttuğunu, daha doğrusu tutması gerektiğini ifade eder. Daha açık ifadeyle, oruç tutan kişi kendini günahlara karşı tutan kişidir. Öyle bir oruç tut ki o da seni tutsun. Tutsun ki seni günaha salmasın. Öyle bir oruç tut ki artık yalan konuşma. “Oruçlu kimse yalan konuşmayı ve onunla amel etmeyi bırakmaz ise Allah’ın o kimsenin aç ve susuz kalmasına ihtiyacı yoktur “diyen Efendimiz bu önemli hususun altını çiziyor.
Öyle bir oruç tut ki artık gıybet etme. Öyle bir oruç tut ki artık hayatına 5 vakit namaz da girsin. Öyle bir oruç tut ki seni cimrilik hastalığından kurtarıp infak etmeyi öğretsin. Bu misalleri çoğaltabiliriz. Hem oruç bir kalkan değil miydi? Efendimiz(as) Oruç Bir Kalkandır buyurmuştu değil mi? Nasıl ki eski zamanlarda kalkan savaşta düşmanın ok ve kılıç darbelerinden insanı koruyorduysa işte oruç da insanı şeytanın ve nefsin saldırılarından kurumaktadır.
“Oruç İle Korunursunuz”
Oruç olan yerde şeytan olmayacağına vurgu yapan Şahan, “Efendimiz(sav) in “Ramazan ayında şeytanlar bağlanır” ifadesi de orucun insanı tutma fonksiyonu ile alakalıdır. Şeytanın bağlanması da yine bizimle alakalıdır. Yoksa şeytanlar kendiliğinden bağlanmazlar. Oruç tutanın şeytanı bağlanır aslında. Orucun günahlara karşı bir sigorta vazifesi görmesi göz önüne alındığında bu durum daha net anlaşılıyor. Çünkü oruç olan yerde şeytan da olmuyor. Diğer taraftan oruç ayeti olan Bakara 183’ün sonunda da buna dikkat çekilir. Orada, umulur ki oruç ile takvaya ulaşırsınız, oruç ile korunursunuz denilmektedir. Bir kaç sene evvel gazetelerde neşredilen bir haber dikkatimi çekmişti. Anadolu Ajansının İstanbul mahreçli haberine göre İstanbul da asayiş suçlarında, ramazan ayında azalma görülüyor. Bunun tek izahı vardır. O da oruç insanı kötülüklere karşı korumaktadır. Orucun bir de böyle topluma yansıyan faydaları var.” şeklinde konuştu.
Açlık ve Susuzluk orucun tamamı değildir
İdeal oruç hakkında da bilgiler veren Şahan,” Tuttuğumuz oruç bizi tutuyorsa işte ideal oruç budur. Orucu açlık ve susuzluğa indirgersek orucun içini boşaltmış oluruz. Açlık ve susuzluk orucun sadece bir cüzüdür. Belki en önemli cüzüdür ama orucun tamamı değildir. Ya? Oruç tüm organlarınızın müştereken iştirak ettiği bir ibadet olmalıdır. Yani orucu sadece mide organımız değil tüm organlarımız tutmalıdır. Midemiz oruçluyken ağzımız oruç bozmamalıdır. Midemiz oruçluyken yalan konuşuyor, ağzımızdan kötü söz çıkmaya devam ediyorsa, gıybet etmeye devam ediyorsak orucu midemize tutturuyoruz ama diğer organlarımız iftar ediyor demektir.” dedi.
Songül Yılmaz

ARA REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.