DOLAR 18,6262
EURO 19,3255
ALTIN 1.050,19
BIST 4.965,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 14°C
Az Bulutlu
Artvin
14°C
Az Bulutlu
Per 12°C
Cum 8°C
Cts 8°C
Paz 9°C

YAŞAR KARS YASA’NIN 29’UNCU MADDESİNİ DEĞERLENDİRDİ

24.10.2022
93
A+
A-

“Dezenformasyonla Mücadele Yasası Kamuoyunda Büyük Endişelere Yol Açacak”

Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Başkanı Yaşar Kars, Dezenformasyonla Mücadele Yasası’nın 29’uncu maddesi hakkında eleştirilerde bulundu. Bu yasanın kamuoyunda endişeye yol açacağını belirten Yaşar Kars Maddenin ucu açıklığının törpülenmesi ve belli bir çerçeveye alınması gerektiğine dikkat çekti.

AFGAD Başkanı Yaşar Kars,40 maddelik Basın Yasası’nın 29’uncu maddenin ucu açık ve yoruma dayalı olduğunu belirten Yaşar Kars “Yıllardır özellikle basın sektörü ile ilgili son yıllarda gelişen interaktif medyanın alana hakim olması, sosyal medya ile ilgili sosyal ağların bu anlamda yayıncılıkta önemli bir yere gelmesi kamuoyunda bu yasanın altyapısını oluşturdu diyelim. Ancak burada bizim önemsediğimiz, yerel medya ve ulusal medyanın bu geleneksel yayıncılık ile hayatını, geçimini sürdüren kuruluşların önemsediği birkaç konu var burada kamuoyunun dikkatini çekmek istediğim konu mevcut 40 maddelik yasadaki 29. maddedir. Tabii ki genel anlamda ilk 3 ve 9 maddeler internet haberciliği ile ilgili. Bu anlamda elimizde olduğu gibi birçok ilde, birçok internet haberi yapan, internet sayfası olan kuruluşlar var. Bunların yasal kapısında birçok eksiklik vardı, bunlara dönük maddeler var bunun yanı sıra basın kartları vardır. Bizim geçmişte kullanılan sarı basın kartı olarak bilinir ve meşhurdur dolayısıyla bununla ilgili rengi değişse de onun ismi bizde hala sarı basın kartı olarak yaşıyor. Burada maddeler var 10. madde ile 18. madde arasında düzenlenen içeriği o maddelerde belirtilen konular. Bunun yanında yayınların çalışanları ile ilgili, özellikle interaktif medyada olsun sosyal ağlarda olsun bunların çalışanları ile ilgili maddeler var burada 28’e kadar bununla ilgili ayrıca internet yayıncılığının içeriği ile ve yükümlülükleri müeyyideleri ile ilgili maddeler var 19’dan 27’ye kadar.

29.maddede yer alan ibareleri açıklayan Kars,” 26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk ceza kanunu’nun 217 maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir. Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak madde 217 A1 sırf halk arasında endişe korku ve panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alınan yayan kimse bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”diyor. İkinci bent “fail suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyete çerçevesinde işlemesi halinde 1 fıkraya göre verilen ceza yarı oranda artırılır”diyor. Bunun yanı sıra yine 5271 sayılı ceza muhakemesi kanununun 286 maddesinin 3 fıkrasının A bendine 6 numaralı alt bendinden sonra gelmek üzere şu ekleniyor 7 diye 29 madde şöyle diyor “halkı yanıltıcı bilgiyi alınan yayma” diye, bu çok ucu açık bir madde tabii ki genel anlamda burada kıstas belli değil ucu açık, yoruma açık dolayısıyla rahatsız edici konu bu” diye konuştu.

Geçtiğimiz aylarda katıldıkları başkanlar konseyinde bu yasanın geçmesi durumunda kamuoyunda endişe yaratacağını dile getirdiklerini hatırlatan Kars “Kamuoyunda basına özellikle siyaset kurumu bundan daha çok şikayetçi çünkü onlar birçok demeç veriyorlar kamuoyuyla birçok şey paylaşıyorlar bunun yanı sıra tabii yerel ve ulusal medyada çalışan birçok haberci arkadaşlarımız var gazeteci arkadaşlarımız var araştırmacılarımız var araştırmacı gazetecilik yapanlar var dolayısıyla paylaşmış oldukları haber ve metinlerde özellikle bilgiye dayalı araştırmaya dayalı haberlerde ucu açık bir konu.

Geçtiğimiz aylarda biz Türkiye gazeteciler federasyonuna üye bir derneği üst kuruluşumuz o bu bağlamda üst kuruluşumuz başkanlar konseyi toplantısında zaten bir sonuç bildirgesi açıklamıştı bunu biz kamuoyuyla da paylaştık burada endişelerimizi dile getirmiştik yasanın bu şekilde geçmesi durumunda uygun olmayacağı bu anlamda kamuoyunda büyük endişelere yol açacağını paylaşmıştık bu öngörümüz gerçekleşti ne yazık ki” dedi.

Sedat Başar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.